Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest przewlekłą chorobą zapalną m.in. stawów kręgosłupa. Głównymi objawami klinicznymi są ból pleców, ograniczenie sprawności motorycznej i postępująca sztywność kręgosłupa.Przebieg tego schorzenia zazwyczaj jest powolny, natomiast nasilenie zmienne. Początek choroby jest zwykle niezauważalny. Na ZZSK częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Agata Skwarek-Szewczyk, lekarz reumatolog i internista w swoich mediach społecznościowych wyjaśnia, kiedy ból kręgosłupa powinien nas zaniepokoić?
Lumbago to ból pojawiający się w dolnej części pleców w wyniku przeciążenia lub wykonywania gwałtownych ruchów. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, poprzez gojenie nadwyrężonych mięśni, ale czasami może świadczyć o poważnej chorobie. Jakie są przyczyny lumbago i jak je rozpoznać?Lumbago bardzo często bywa mylone z rwą kulszową, jednak w przeciwieństwie do niej, nie promieniuje aż do stopy. Silny ból w odcinku lędźwiowym może być też objawem nowotworu trzustki albo tętniaka aorty. W każdym wypadku wymaga badania.
Ból mięśni może mieć wiele przyczyn. Gdy nie powoduje go poważniejszy uraz, dolegliwość można złagodzić za pomocą domowych metod. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie. O opinię na temat jednej z możliwych przyczyn tego rodzaju bólu zapytaliśmy farmakologa klinicznego.
Ból kręgosłupa często odbieramy za objaw starzenia lub zwykłe przeciążenie kręgosłupa. Jednak przyczyn tego rodzaju bólu jest znacznie więcej. Co więcej, może sugerować schorzenia, których większość z nas nawet nie kojarzy z bólem kręgosłupa lędźwiowego! Co oznacza ból lędźwiowy? Kiedy należy z nim udać się do lekarza?